PRIREDBA U ROMSKOM NASELJU KURŠANEC

Autor: Goran Toth, 10. 4. 2014.

Međunarodni dan Roma obilježava se 8. travnja, na dan kada se Romi sjećaju Prvog kongresa Roma, održanog u travnju 1971. godine u Londonu. Taj Kongres, za koji se smatra da je prvi istinski međunarodni sastanak Roma, rezultirao je formiranjem Međunarodnog saveza Roma,  prihvaćanjem romske zastave i himne Đelem, đelem.
Romi, narod jedinstvene prošlosti i kulture, diljem svijeta danas svečano obilježavaju svoj blagdan - Međunarodni dan Roma. I romska zajednica u Republici Hrvatskoj mnogim priredbama i svečanostima pridružuje se obilježavanju toga blagdana, čime svjedoči svoj identitet i doprinos hrvatskom društvu.

U Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec obrazuju se mnogi učenici pripadnici romske nacionalne manjine. Već petu godinu za redom učenici i djelatnici škole organiziraju priredbu naših učenika u romskom naselju Kuršanec , u prostoru Romskog obiteljskog centra.

U nastojanju da budemo dio društva jednakih šansi za sve svoje građane i društva bez diskriminacije, koristimo priliku da  iskažemo solidarnost i potporu romskoj nacionalnoj manjini. Prepoznajemo potrebu pune integracije Roma i romske zajednice u hrvatsko društvo i želimo im osigurati jednake obrazovne, kulturne i svake druge mogućnosti.

Želimo pokazati roditeljima naših učenika, njihovim prijateljima i mještanima što sve naši učenici mogu, žele i znaju naučiti. Recitacije, igrokazi, ples  i pjesme  izvode se na hrvatskom i bajaškom jeziku.

Glazba i pjesma oduvijek su za Rome bili obred, praznik, rekli bismo i zanos.  Romske pjesme prožete su s puno života, prigušenog bola, radosti i gorčine, s puno slobode i u načinu sviranja i u načinu samog izvođenja. Tradicija Roma je da se muzika njeguje, da se vještina sviranja instrumenata prenosi s koljena na koljeno i da je ova vještina postala jedna od najvažnijih prepoznatljivih znakova romske etničke pripadnosti.

Članice pjevačkog zbora: Karmenka Oršuš, Senada Horvat, Ines Gavran, Zdenka Oršoš i Natalija Balog uz pripremu i glazbenu pratnju prof. Mire Bratuše izvele su niz tradicionalnih romskih pjesama: Paduri verđi, Ciganka sam mala, Me sem lacho sviraćo i  O mama, ljublju Cigana Jana.

Gabrijela Horvat, uz pomoć prof. Đurđice Cifrek, otpjevala je na romskom jeziku poznatu dječju pjesmicu Bratec Martin.

Ivan Oršoš iz 6. razreda oduševio nas je svojim beatbox nastupom.

Učenici 4.a razreda Danijela Balog, Kristina Bogdan, Jasmin Janušić, Jurica Oršuš i Ema Srša, uz pripremu prof. Maje Markuš Velicki izveli su igrokaze Istina o lošim ocjenama i  Anđeli. Pokazali su kako poznata brojalica Išo medo u dućan zvuči na bajaškom jeziku te otplesali Hoki poki.

Uz potporu lokalnih medija i pod budnim okom našeg snimatelja prof. Gorana Totha trajno smo zabilježili nastupe naših učenika.

Sudionici priredbe zasluženo su se počastili slatkišima u školi, u društvu svojih učiteljica, informatičara Gorana Totha, psihologinje Tatjane Žižek i vozača Žarka Munđara.