BUDUĆI PSIHOLOZI U CENTRU ZA ODGOJ I OBRAZOVANJE ČAKOVEC

Autor: Goran Toth, 21. 10. 2015.

Odgojno-obrazovni rad u Centru za odgoj i obrazovanje Čakovec je sve češće prepoznat kao primjer dobre prakse u stručnoj javnosti.  Spremnost na cjeloživotno učenje i profesionalni angažman  učitelja i stručnih suradnika kroz edukacije i sudjelovanje u hrvatskim i međunarodnim stručnim skupovima vidljivo je i u velikom broju onih koji su napredovali  u struci - 10 mentora i 3 savjetnika.

Ulažemo napore u  smanjivanje predrasuda prema osobama s intelektualnim teškoćama kroz upoznavanje šire zajednice sa specifičnostima njihovog svakodnevnog funkcioniranja i edukacijskog  rada.  U okviru postupka profesionalne orijentacije omogućujemo srednjoškolcima i polaznicima Pučkog otvorenog učilišta u Čakovcu hospitacije u neposrednom radu s učenicima.

Imamo višegodišnju suradnju s fakultetima u RH, ali i na međunarodnoj razini.

U okviru TEMPUS (Trans European Mobility Scheme for University Studies) programa omogućili smo studentici iz Finske tromjesečni boravak i stručnu praksu u našoj ustanovi  tijekom koje je izradila svoj završni rad.

Studenti Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta u Zagrebu upućuju se na obavljanje studentske prakse. Iz Učiteljskog fakulteta Odsjek u Čakovcu studenti hospitiraju u edukacijsko-rehabilitacijskom radu iz kolegija Psihologija dječje igre i Primijenjena razvojna psihologija.

Surađujemo i s Filozofskim fakultetom u Zagrebu . Studenti 1. godine diplomskog studija psihologije s prof.dr.sc. Vesnom Vlahović Štetić  sada već tradicionalno dolaze u Čakovec u okviru kolegija Psihologija obrazovanja. Ove godine 20.10. smo za sedamdesetak studenata organizirali predavanje školske psihologinje na temu: Rad psihologa u posebnoj ustanovi i psihodijagnostika djece s teškoćama u razvoju.  U malim grupama imali su priliku sudjelovati u neposrednom edukacijsko-rehabilitacijskom radu s učenicima te im je demonstrirana primjena neurofeedback metode kao i vježbe poticanja oralne motorike od strane logopeda i socijalnog pedagoga.

U suradnji s ACT grupacijom upoznali smo ih s idejom društvenog poduzetništva.  Organizirali smo posjet socijalnoj zadruzi Humana Nova koja zapošljava osobe s invaliditetom  s ciljem da im ukažemo na  mogućnosti života i rada osoba s teškoćama u našoj lokalnoj sredini.

Studenti i profesorice su iskazali iznimno zadovoljstvo viđenim sadržajima te pohvalili entuzijazam, stručnost  i timski rad djelatnika.

Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec kroz višegodišnje djelovanje  nastoji postići najviše standarde kvalitete u pružanju profesionalnih usluga svojim polaznicima, njihovim obiteljima , ali i svim zainteresiranim dionicima u javnom  i civilnom sektoru. Uspješno organizira i pruža edukacijsko-rehabilitacijsku potporu putem brojnih edukacija  i savjetovanja.  .

Tatjana Žižek, školska psihologinja

« Ožujak 2024 »