U POTRAZI ZA SREDNJOM ŠKOLOM 3. DIO

Autor: Goran Toth, 26. 4. 2016.

Za naša daljnja putovanja bila nam je potrebna pomoć. Do Srednje škole Prelog nismo mogli pješice, pa nas je do tamo odveo minibusom naš školski vozač Žarko Munđar. Pomoćni kuhar i slastičar je zanimanje o kojem smo željeli saznati nešto više u Srednjoj školi Prelog. Čuli smo puno lijepih stvari i  o školi i o tom zanimanju od naših bivših učenika koji nas povremeno posjećuju.

Dočekale su nas stručne suradnice pedagoginja Tanja Lilić i Kristina Najman, a kratko i duhovito nas je pozdravio i ravnatelj škole Tomislav Gregur. U kabinetu kuharstva ,uz objašnjenja stručnog učitelja i samih učenika, imali smo prilike vidjeti kako učenici pripremaju palačinke s kojima su nas počastili i servirali u skladu s pravilima struke. Predstavili su nam radnu odjeću za kuhare i pri tome smo saznali jednu zanimljivost, različitu od onog što imamo prilike vidjeti u kuharskim emisijama. Propisana boja kuharske odjeće je uvijek – bijela da bi se lako uočila prljavština te odjeća pravovremena zamijenila.

Slastičari su nam pokazali prostor u kojem rade i velike pećnice kojima se služe te podijelili s nama svoja iskustva iz posjeta Francuskoj u kojoj su bili u sklopu ERASMUS projekta.

U kabinetu za konobare dočekali su nas mladići i djevojke odjeveni u  crno-bijele prsluke i crne hlače ili suknje koji su njihova radna odjeća. Naučili smo kako pravilno postaviti pribor za jelo  i dekorirati stol te koji su tajni sastojci bezalkoholnih koktela s kojima su nas poslužili.

Zadovoljni viđenim sadržajima i putovanjem školskim minibusom i autom vratili smo se u našu osnovnoškolsku stvarnost. Dok čekamo još posjet Gospodarskoj školi Čakovec, vrijeme je za učenje i dobivanje što boljih ocjena da bi mogli upisati željeno zanimanje.