Sustavna briga za djecu s teškoćama u razvoju u Međimurju započela je 1965. godine, kada je u sklopu I. osnovne škole u Čakovcu, 1. rujna, otvoreno prvo specijalno odjeljenje. Taj je odjel imao 11 učenika, a već u sljedećoj školskoj godini broj učenika se povećao. Nastava se tada održavala u različitim prostorima, uključujući zgradu na mjestu današnjeg Centra za kulturu, a kasnije i u Starom gradu.
Zbog povećanja broja učenika, 1970. godine započela je gradnja nove školske zgrade za III. osnovnu školu i Specijalnu osnovnu školu, koja je svečano otvorena 5. rujna 1971. godine. Nova škola postala je samostalna ustanova i početno je imala 102 učenika. Škola je imala četiri učionice, zbornicu i prostoriju za ravnatelja, dok se nastava tjelesne i zdravstvene kulture održavala u dvorani III. OŠ Čakovec.
Već u školskoj godini 1972./73. nastao je problem s nedostatkom prostora zbog porasta broja učenika. To je dovelo do dogradnje škole, koja je 1975. godine omogućila realizaciju rehabilitacijskog tretmana logoterapije. U istom razdoblju škola je postala inicijator “Podravskih susreta”, sportskih i radno-tehničkih susreta za učenike s teškoćama u razvoju, koji će postati tradicionalni i održavati se svake godine u različitim gradovima.
U 1975. godini škola je proširila svoju djelatnost na stručno osposobljavanje učenika u grafičkoj i metalskoj struci. Zahvaljujući dobroj suradnji sa TIZ „Zrinski“, nekoliko generacija učenika našlo je zaposlenje u tiskari. 9. prosinca 1975. godine otvoren je novi dio školske zgrade, a škola je promijenila naziv u Specijalni centar za odgoj i obrazovanje.
Tijekom 1970-ih i 1980-ih godina škola je proširivala svoje obrazovne programe, uključujući stručno osposobljavanje u različitim industrijskim strukama i proširenje odjela za učenike s teškoćama u razvoju, uključujući umjerene i teške intelektualne teškoće, te pokretanje programa za autističnu djecu. Godine 1981. uveden je i logoterapijski tretman, a od 1991. godine škola je počela provoditi glazboterapiju kao rehabilitacijski postupak.
Danas, pod nazivom Centar za odgoj i obrazovanje Čakovec, škola nastavlja svoju misiju obrazovanja i rehabilitacije, a zbog nedostatka prostora nastava se, uz matičnu zgradu, održava i u dislociranim jedinicama – Srednjoj školi Čakovec i Dnevnom boravku „Dr. Antun Bogdan“. 22.11.2023. godine započela je gradnja dugo očekivanog Regionalnog edukacijsko-rehabilitacijskog centra Čakovec.